Jak financovat rekonstrukci koupelny?

Jak financovat rekonstrukci koupelny?

11. 3. 2020

Máte v koupelně staré zašlé dlaždičky, které by zasloužily výměnu? Chcete tam místo sprchového koutu raději rohovou vanu, ale schází vás finance? Ničeho se nebojte, rekonstrukci koupelny a dalších částí domu můžete financovat prostřednictvím hypotéky.

Co vás čeká při rekonstrukci koupelny?

Základem rekonstrukce je dobrý plán a skvělé načasování jednotlivých kroků. Nic neuspěchejte, novou koupelnu si nepořizujete každý den.

 • Jak má nová koupelna vypadat? Zvolte si styl a podle toho vybírejte i dlažbu, obklady a veškeré vybavení. Jeho výběr přizpůsobte velikosti koupelny i počtu lidí, kteří novou koupelnu budou používat.
 • Má být toaleta součástí koupelny, nebo preferujete samostatné WC?
 • Máte dostatek finančních prostředků, nebo budete potřebovat hypotéku?

Tip: Chcete, aby byla vaše koupelna po rekonstrukci krásná, bez rušivých prvků. Řešte spolu s výběrem obkladu i výběr revizních dvířek, která esteticky zakryjí stoupačky, vodoměry a další technické prvky. Správná dvířka je zakryjí tak, že o nich nebudete ani vědět.

 

Hypotéka na rekonstrukci je jedním ze způsobů, jak financovat opravy vašeho domova

Ceny novostaveb stoupají strmě vzhůru, proto se není co divit, že se lidé častěji pouští do rekonstrukcí starších nemovitostí, které jsou levnější i přesto, že je třeba počítat s nějakými opravami.

 

Náš tip: Drobné opravy i přestavby můžete financovat úvěrem ze stavebního spoření, k čemuž nepotřebujete zastavovat nemovitost, pro kompletní rekonstrukce je výhodnější použít hypoteční úvěr. Výši splátek si snadno spočítáte pomocí online hypoteční kalkulačky.

 

Co je k získání hypotéky potřeba a jak udělat rozpočet?

 • Spočítejte si, jak vysokou částku na rekonstrukci potřebujete. Sepište si plánovaný rozsah oprav, spočítejte plánované výdaje a přidejte něco navíc jako rezervu.
 • Sestavte si přehled rozpočtových nákladů, který je důležitým dokumentem při vyřizování hypotéky na rekonstrukci nemovitosti.
 • Dodejte potřebné dokumenty bance, která prověří vaši schopnost splácet a posoudí rozpočet i hodnotu zastavované nemovitosti. Víte, že bance můžete nabídnout do zástavy nejen opravovanou nemovitost, ale i jinou nemovitost v osobním vlastnictví?
 • Zajistěte si včas stavební povolení nebo ohlášku stavby.

 

Jak postupovat při rekonstrukci koupelny?

Základem je vyřešit finance. Bez nich se nepohnete z místa. Jakmile je ale vyřešíte, přijde na řadu ta „zábavnější část“.

 

Udělejte si nákres

Upřesněte si prostorové možnosti, zjistěte, jak velkou vanu nebo sprchový kout si můžete dovolit. Naplánujte si, kde bude umyvadlo, zrcadlo, poličky, pračka i záchod.

 

Požádejte o radu odborníky

Nevíte, z čeho mají být koupelnové příčky? Jak zkombinovat obklady? Kudy má vést voda? Nestyďte se a zajděte si pro radu k odborníkům. Až bude koupelna obložená, bude pozdě řešit, kde je odpad k pračce.

 

Den D nadešel, je třeba vyklidit koupelnu

 • Prvním krokem je sundat zrcadlo, odpojit pračku a sušičku, odmontovat umyvadlo, vystěhovat všechny skříňky, poličky i vanu.
 • Při kompletní rekonstrukci pak přichází na řadu vybourání jádra, rozbití dlažeb a obkladů.
 • Následuje montáž elektrických rozvodů, topení a kohoutů.
 • Nezapomeňte ani na ventilaci, ať se v koupelně nedrží vlhko.
 • Poté přijdou na řadu instalatéři a obkladači.
 • Hurá, už můžete stěhovat vybavení dovnitř. Nezapomeňte ani na osvětlení, které dokáže místnost opticky zvětšit i zmenšit.

 

Přečtěte si také: